top of page

Inför Team TG - FC Stockholm

  • Writer: Eddy Sjöberg
    Eddy Sjöberg
  • Jun 5
  • 3 min read


På söndag drar FC Stockholm norrut till Norrland för att möta Team TG på Umeå Energi Arena SOL, avspark är kl. 14.00.


MATCHINFORMATION

Team TG - FC Stockholm

Omgång 12 av Ettan Norra

Söndag 8 juni kl. 14.00

Umeå Energi Arena SOL


TV: Matchen sänds på Ettan Play


TRUPPSTATUS

Tiago Silva Sanchez som inte kommit till spel de senaste matcherna är fortsatt osäker till spel, meddelar assisterande tränaren Simon Gebrenegus.


SPANINGAR

  • Senast lagen möttes var 2022 då vann båda matcherna. Första matchen på Stockholm Stadion slutade 4-0 och returen i Umeå blev 2-0.

  • Team TG har på sina 11 matcher ett målsnitt om 1,09 per match och 1,89 på insläppta mål per match där laget hittills hållit nollan en gång under säsongen. FC har på lika många matcher ett målsnitt om 2,18 per match och 1,09 på insläppta där man hållit nollan 4 gånger under säsongen.

  • TG kommer till matchen med ett starkt kryss där man spelade 1-1 mot Karlberg på bortaplan och FC:s träningsplan, Krillan. Innan dess har man förlorat tre av fyra matcher.

  • FC ligger för närvarande på en tredje plats i tabellen på 22 poäng. En poäng bakom Karlstad och fyra poäng bakom Hammarby TFF.

  • Vid samma antalet spelade matcher under förra säsongen så låg FC även då på en tredjeplats, men på 21 poäng. Då låg Nordic United på 26 poäng och Umeå FC på 31 poäng. FC låg därmed 10 poäng bakom vid samma tidpunkt för ett år sedan.

  • FC Stockholm har av alla 32 lagen i Ettan Norra och Södra, tagit enbart 10 st gula kort, vilket gör att man ligger på en 31:a plats i busligan.

  • Lukas Sunesson som gjorde två mål senast klättrade med sina 8 mål upp till en delad andra plats i skytteligan. Linus Zetterström från ESK som leder skytteligan just nu har gjort 9 mål.


TRÄNARKOLLEN


Chefstränare Rikard Norling inför matchen:

”Det ska bli spännande att åka upp till Umeå och möta Team TG på söndag. De visade verkligen styrka i förra omgången när de fick med sig en poäng mot ett starkt Karlberg – trots att deras flyg blev inställt och de fick ta nattåget till Stockholm. Det säger en hel del om deras inställning. Inga bortskämda fotbollsprimadonnor där inte – bara hårt jobb och stort hjärta. Man vill nästan krama hela gänget. För vår del handlar det om att matcha den inställningen. Precis som Team TG är vi ödmjuka, redo att jobba stenhårt och göra det som krävs. Spelmässigt vet man aldrig exakt hur matchbilden kommer se ut – kommer de spela som tidigare, eller ändra något? Det vi kan ta för givet är vårt eget sätt att spela, vår identitet."

Från vår senaste match tar vi med oss mycket. Vi analyserar alltid våra prestationer noggrant för att fortsätta utvecklas, oavsett vem vi möter. Och vi ser vissa likheter i spelsätt mellan Team TG och AFC, vilket vi kan ha nytta av i våra förberedelser.


OM TEAM TG

  • Team TG är nykomlingar inför denna säsong då de vann Division 2 Norrland. Senast de var i Ettan var under 2022. Samma år som de åkte ur.

  • Team TG ligger för närvarande på en 15:e plats i tabellen, näst sist på 8 poäng. En poäng före Sollentuna och en poäng bakom Stocksund.

  • TG är ett storväxtlag som har en snittlängd på 192 cm (baserat på 24 spelare) enligt fotbollstransfers.com

  • Inför denna säsong i Ettan Norra har TG gjort hela 11 värvningar där man lånat in Elvis Hansson och Anton Mossnelid från GIF Sundsvall. Sedan har man fyllt på med spelare osm Albin Näslund (Umeå FC), Torre Rafael (Örebro Syrianska) och William Berglin (Piteå IF)

 
 
 

Comentários


Adress

Kristinebergs IP
Nordenflychtsvägen 46
112 51 Stockholm

Sociala kanaler

  • Instagram
  • Facebook
  • X
  • Youtube

Missa inga nyheter!

Fyll i din mailadress så kommer du aldrig att missa några heta nyheter från F.C Stockholm 

Föreningsnummer: 44665-15
Organisationsnummer: 802455-6816

© 2021 All rights reserved. Made by zelA Sverige.

file_edited.png
bottom of page